Fibromialgija – bolečina prisotna 24 ur na dan
Fibromialgija je motnja, za katero je značilna razširjena mišično-skeletna bolečina. To motnjo spremljajo utrujenost, zaspanost, spomin in težave z razpoloženjem. Fibromialgija okrepi boleče občutke tako, da vpliva na način, kako vaši možgani in hrbtenjača obdelujejo boleče in neboleče signale.
Simptomi, ki se lahko pojavijo pri fibromialgiji:
- travme,
- operacija,
- okužbe,
- psihični stres.
V nekaterih posameznih primerih se simptomi postopoma kopičijo brez sprožilnega dogodka. Pri ženskah je večja verjetnost za razvoj fibromialgije kot pri moških. Veliko ljudi, ki imajo fibromialgijo, imajo tudi tenzijske glavobole, razne motnje, sindrom razdražljivega črevesja, tesnobo in lahko tudi depresijo.
Kako zdraviti fibromialgijo?
Zdravila lahko pomagajo zmanjšati bolečino pri fibromialgiji in izboljšati spanec. Zelo pomembno je tudi kako se poskušate nadzorovati samega sebe in na tak način vidite kaj telo potrebuje v danem momentu. Lahko izbirate med:
Sredstva proti bolečinam
V pomoč so lahko zdravila za lajšanje bolečin brez recepta, kot so acetaminofen (Tylenol, drugi), ibuprofen (Advil, Motrin IB, drugi) ali naproksen natrij (Aleve, drugi). Opioidna zdravila niso priporočljiva, ker lahko povzročijo pomembne stranske učinke in odvisnost ter sčasoma poslabšajo bolečino.
Antidepresivi
(Cymbalta), Cipralex in (Savella) so eni izmed dovolj učinkovitih pri tej simptomatiki in lahko pomagajo pri lajšanju bolečine in utrujenosti, povezane s fibromialgijo. Gabapentin (Neurontin) je včasih koristen pri zmanjševanju simptomov fibromialgije, medtem ko je bil pregabalin (Lyrica) prvo zdravilo, ki ga je odobrila Uprava za hrano in zdravila za zdravljenje fibromialgije.
Kako z terapijo nad fibromialgijo?
Različne terapije lahko pomagajo zmanjšati učinek, ki ga ima fibromialgija na vaše telo in vaše življenje. Poglejmo kaj vse zajema:
- Fizioterapija
Fizioterapevt specialist vas lahko nauči vaj, ki bodo izboljšale vašo moč, prožnost in vzdržljivost. Vaje na vodni osnovi so lahko še posebej koristne.
- Delovna terapija
Delovni terapevt vam lahko pomaga prilagoditi vaše delovno področje ali način opravljanja določenih nalog, ki bodo vašemu telesu povzročile manj stresa.
- Pogovor s strokovnjakom
Pogovor s svetovalcem vam lahko pomaga okrepiti vaše prepričanje v svoje sposobnosti in vas nauči strategij za spopadanje s stresnimi situacijami.
Fibromialgija ni ozdravljiva, lahko pa različna zdravila pomagajo nadzorovati simptome. Predvsem je tu pomembno pravilno in zadostno gibanje. Pomagajo lahko tudi vadba, sprostitev in ukrepi za zmanjševanje stresa.
Kakšni so simptomi fibromialgije?
Med prvimi pomembnimi simptomi fibromialgije so:
- Bolečina po telesu
Bolečina, povezana s fibromialgijo, je pogosto opisana kot stalna topa bolečina, ki traja vsaj tri mesece ali več. Kadar se bolečina šteje za razširjeno, se mora pojavljati na obeh straneh telesa ter nad pasom in pod pasom.
- Izčrpanost
Ljudje s fibromialgijo se pogosto prebujajo utrujeni, ne morejo v jutranjih urah normalno funkcionirati, čeprav pravijo, da lahko spijo tudi dlje časa. Pri spanje je bolečine stalno prisotne in posledično je spanje zelo moteno. Ti bolniki imajo tudi druge motnje spanja, kot sta sindrom nemirnih nog in apneja v spanju.
- Miselnost
Simptom, ki se običajno imenuje “fibro megla”, poslabša sposobnost osredotočanja, pozornosti in osredotočanja na duševne naloge.
Fibromialgija in ostali sindromi:
- Migrena in druge vrste glavobolov
- Sindrom razdražljivega črevesa
- Sindrom posturalne tahikardije
- Sindrom kronične utrujenosti
- Anksioznost
- Depresija
Kakšni so lahko vzroki pri fibromialgiji?
Mnogi ljudje verjamejo, da ponavljajoča se živčna stimulacija povzroči spremembo možganov in hrbtenjače ljudi s fibromialgijo. Ta sprememba vključuje nenormalno povečanje ravni določenih kemikalij v možganih, ki signalizirajo bolečino. Poleg tega se zdi, da možganski receptorji za bolečino razvijejo nekakšen spomin na bolečino in postanejo občutljivi, kar pomeni, da se lahko pretirano odzovejo na boleče in neboleče signale.
Obstaja veliko dejavnikov, ki so posledica teh sprememb:
- Genetske spremembe
Fibromialgija se običajno pojavi v družinah, kjer pride do določenih genetski mutacij zaradi katerih ste bolj dovzetni za razvoj motnje.
- Okužbe (Covid 19)
Trenutno najbolj razširjen virus je eden izmed katerih je treba biti zelo pozoren, da ne pride do okužbe. V nekaterih primerih se bolniki kasneje soočajo s to boleznijo ravno zaradi okužbe. Lahko se stanje poslabša, če je že prisotnost fibromialgije lahko pa se bolezen posledično tudi začne.
- Čustveni-fizični dogodki
Fibromialgijo je lahko včasih sprožilec fizičnih dogodkov, kot je recimo prometna nesreča. Ker pride do nenadne travme se lahko sproži tudi dolgotrajen psihični stres.
Dejavniki tveganja fibromialgije
Kateri so dejavniki tveganja za fibromialgijo:
- Vaš spol
Fibromialgijo po podatkih raziskovalcev pogosteje doleti ženske kot moške.
- Družinska zgodovina
Verjetnost, da boste bolj verjetno razvili fibromialgijo, če ima to stanje tudi starš ali brat in sestra.
- Razne motnje
Veliko vlogo pri razvoju fibromialgije imajo tudi naslednje zdravstvene težave kot so: osteo artritis, revmatoidni artritis, lupus…
Kako diagnosticirajo sindrom fibromialgije?
V preteklosti so zdravniki preverjali 18 določenih točk na človekovem telesu. S tem so ugotovili koliko od teh točk je bolečih, če na njih močno pritisnemo. Najnovejše raziskave ugotavljanja sindroma fibromialgije pa ne zahtevajo več teh 18 točk. Sedaj je za diagnozo ključni dejavnik bolečina po telesu vsaj tri mesece.
Če želite izpolniti merila, morate imeti bolečino na vsaj štirih od teh petih področij:
- Zgornja leva in desna stran vključno z ramo in roko
- Leva spodnja stranvključno z bokom, zadnjico ali nogo
- Bolečina vključuje vrat, hrbet, prsni koš ali trebuh
Na kakšen način se izvede test za fibromialgijo?
Ko boste naročeni na razna testiranja za postavitev diagnoze fibromialgije boste potrebovali tudi razne preiskave, da se lahko izločijo določeni simptomi. V tem primeru vas bo zdravnik napotil tudi na krvne preiskave, ki bodo vključevali:
- Celotna krvna slika
- Hitrost sedimentacije eritrocitov
- Test cikličnega citruliniranega peptida
- Revmatoidni faktor
- Testi delovanja ščitnice
- Serologija celiakije
- Vitamin D
Če vam ugotovijo, da obstaja možnost spalne apneje, vam lahko zdravnik priporoči tudi študijo spanja čez noč.
Kako si pomagati z alternativo?
Veliko je možnosti alternativnih terapij. S katerimi posledično obvladujemo bolečino. V ta namen je priporočljiva uporaba Bownove terapije. Lahko se poslužujete tudi meditaciji in jogi, ki so že znana zelo dolgo. Toda Bownova terapija je za sprostitev in učinkovitost pri bolečinah zelo dobro uveljavljena. Veliko teh zdravljenj varno lajša stres in zmanjšuje bolečino, nekatera pa so vse bolj sprejeta v običajni medicini.